30 Kasım 2023
Enerjide Çığır Açan Teknoloji, Ağaçtan Elektrik Üretimini Başardık

Enerjide Çığır Açan Teknoloji, Ağaçtan Elektrik Üretimini Başardık

Enerji ve Orman Bakanlığı enerjide çığır açan yeni bir teknolojiyi açıkladı; "Ağaçtan elektrik üretmeyi başardık"

Enerji ve Orman Bakanlığı enerjide çığır açan yeni bir teknolojiyi yaptığı basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı. Açıklamanın ardından dünya bilim camiasında yer yerinden oynadı.

Yapılan açıklamada yıllardır çok gizli olarak yürütülen "Ağaçtan Elektrik" projenin sonunda başarıya ulaştığı ve ağaçtan 220 volt 100 amperlik elektrik elde etmenin yolunun bulunduğu belirtildi.

Enerji ve Orman Bakanlığı ARGE Dairesi Müdürü Şeyhmuz YILDIRIM yaptığı açıklamada, Türkiye olarak enerjide dışa bağımlılığımızın artık son bulduğunu, ağaçtan üretilen elektriğin tüm Türkiye'ye yeteceğini belirtti.

Yıldırım yaptığı açıklamada ayrıca elektrik enerjisi üretilen ağaçların bilinen bir ağaç türü olmadığını genetik çalışmalar sonunda yeni bir tür ağaç üretildiğini ve adının ELEKTREE olduğunu , isteyen her vatandaşa 1 adet ELEKTREE fidesi dağıtacaklarını söyledi.

Basın toplantısında yaptığı açıklamalarla tüm bilim dünyasını şaşkına çeviren Enerji ve Orman Bakanlığı ARGE Dairesi Müdürü Şeyhmuz YILDIRIM 1 adet ağacın 1 evin tüm elektrik ihtiyacını karşıladığı belirterek ELEKTREE ağaçlarının fidesinin Tedaş'larda satılacağını ve 1 adet fidenin 100 bin TL olduğunu da belirtti.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.